Відкрити домашню сторінку

Майстер сказав придбати стабілізатор, не сказав чому -- скажіть йому "дякую"

До написання цієї статті спонукало кілька дзвінків клієнтів. Якщо узагальнити наші розмови, то все зводилось до того, що майстер рекомендує купити стабілізатор (для цілого будинку, квартири), але чому саме не пояснює. Резонно запитати, а чи потрібен він взагалі?

Так-так -- не всім потрібен стабілізатор. Дивно це чути від продавця стабілізаторів, чи не так?

Якщо напруга в мережі коливається в межах 210-230В, то навіщо купувати дорогий прилад, щоб нівелювати ці незначні коливання?

Є дві причини, чому майстри при нібито нормальних параметрах елетромережі рекомендують придбати стабілізатор: 1) перестрахуватися від скоків напруги, які може, наприклад, спричинити блискавка; 2) виробник побутового приладу (як правило, котлів) вимагає при підключенні навності стабілізатора (інакше -- втрачаєте гарантію). В останньому випадку досить придбати недорогий до 400 грн. стабілізатор релейного типу спеціально для котла.

Що стосується захисту від різких скоків напруги, то тут потрібні зовсім інші прилади, як-от: іскророзрядник і відсікач напруги. Саме ці два прилади необхідні клієнтові для страховки. Зважаючи на дороговизну хороших іскророзрядників (а ми ставимо переважно OBO Bettermann, клас захисту B+C, на три фази + нуль) до 1600 грн. ми рекомендуємо придбати клієнтові, принаймні відсікач, який обійдеться до 350 грн. за фазу. Якщо перенапруга буде дуже сильною (пряме попадання блискавки тощо), то сам відсікач, без захисту іскророзрядника, найімовірніше, згорить, але прилади в домі уціліють. Це при умові, якщо ви не "зекономите", а купите хороший відсікач. Ми на власному досвіді переконались, що найкраще рішення, представлене на ринку Львова, -- відсікачі DigiTop, раніше, правда, ставили відсікачі "САМ", але в них з відсіканням все ОК, а от вольтметри -- брешуть (покази залежать від температури в корпусі), а так були б найкращими по ціна/якість.

Послідовність встановлення приладів в даному випадку така: центральний автомат, іскророзрядник, відсікач. І як говорив один з героїв фільму "Діамантова рука": "Только смотри ничего не перепутай, Кутузов!"

Як правильно заміряти напругу в домі? Це просто -- придбаваєте найпростіший відсікач для котла (якщо не потрібен, домовтесь з продавцем про можливість повернення), вмикаєте його в розетку на видному місці й слідкуєте за показами вольтметра від 18-00 до 22-00 та від 8-00 до 10-00. Саме в цей час буде пікове навантаження на мережу. Протягом року -- пікове навантаження в зимовий період, в багатоквартирних будинках -- початок жовтня, коли вже холодно, а опалення ще не включили. Слід враховувати цю сезонність, коли приймаєте рішення про придбання стабілізатора.

І ще одна порада від професіоналів, яка може дозволити вирішити одну із проблем з напругою без стабілізатора. Якщо у вас є потужний електроприлад (наприклад, циркуляційний насос), який при запуску викликає значне просідання напруги -- заживіть його через пускач, це може вирішити вашу проблему.

Поради щодо вибору типу стабілізатора читайте у статті: Як правильно вибрати стабілізатор.

Для консультацій: Dr.Stab@stab.lviv.ua ICQ: 322293894, моб. тел. 050 555 96 01; 067 67 530 67 Святослав
©, 2010, «Dr.Stab» Передрук й поширення без згоди власника веб-сторінки заборонено