Відкрити домашню сторінку

Купили дорогий стабілізатор напруги, а світло моргає, що робити?

Отже, сталося: вас продавці вмовили купити електронний стабілізатор, який коштує чималі гроші, майстри встановили, ви ввімкнули його, глибоко вдихнули повітря в очікуванні, що нарешті вашим стражданням прийшов кінець, але... тепер не знаєте чи часом не застрелитись від цього "щастя", адже світло мерхтить ще гірше, ніж було до того... до того самого моменту істини. Що ж робити?

Насамперед, ви хочете дізнатися, що ж трапилося і хто винен, адже вам обіцяли високу точність регулювання, високу надійність (стабілізатор електронний) і, як пише у паспорті, що моргання ваших лампочок буде ледь помітним. Ще б пак -- тіпун на язик тій тварюці, яка таке пише без докорів сумління лише для того, щоб продати дорогу річ довірливим клієнтам. Що ж, я вам поясню, що трапилося, а головне скажу, як можна виправити ситуацію.

Найімовірніше ви стали щасливим власником симісторного стабілізатора напруги підвищеної точності. Як він працює? Основу цього стабілізатора складає трансформатор, на первинну обмотку якого поступає вхідна напруга зовні, а до вторинної під'єднано усі чи третина приладів вашого будинку (квартири) включно з освітленням. Із вторинної обмотки йде багато-багато виводів. У залежності від значення напруги на вході симісторні ключі переключають ваш дім на той чи інший вивід на виході. У цьому і є корінь проблеми. Адже відбувається так званий "розрив фази" -- не що інше як перехідний процес. Закон комутації говорить: "При комутації елетричного кола з індукцією, струм на елементі індукції не змінюється стрибком...", для нас, смертних, це означає, що лампа помітно проблимує. Таким чином, для вашого холодильника, пральки, мікрохвильовки симісторний стабілізатор -- благо, а для очей -- смерть, якщо не вжити заходів. Звичайно, зауважать мені спеціалісти, напруга в мережі змінна, тобто 50 разів на секунду змінюється від -220В до +220В і момент комутації вибирають в тоді (а таких можливостей є аж 100 в секунді), коли напруга (а за законом Ома ніби і струм) рівна 0. Все виглядає прекрасно лише на словах: цей нульовий момент пролітає швидно, а напруга і струм розсинхронізовані (для спеців: на косинус фі, який постійно гуляє в залежності від реактивного навантаження, яке на даний момент підключене). Результат один -- світломузика в домі.

З одним питанням розібралися. Щодо іншого: у всьому винна висока точність стабілізатора. Для сервопривідних стабілізаторів висока точність -- благо для очей, для приладів може погано закінчитись (в цьому режимі він повільно працює і може не встигнути вирівняти скачок), а для симісторних все навпаки. Отже ще перед покупкою важливо правильно знайти компроміс (ми, до речі, даємо можливість своїм клієнтам випробувати прилад в роботі перед покупкою). Зазвичай ми рекомендуємо крок стабілізації 10В, рідше -- 5В (це для симісторних!!! для тиристорних -- все інакше, у них лише 5 ступеньок при точності 1%), але аж ніяк не радимо крок 2В при симісторній комутації, щоб не було зайвих перемикань, а отже і блимань лампи

Вихід з ситуації простий, але коштовний: або замінити стабілізатор на менш точний симісторний (з більшим кроком), але краще, все ж таки, обрати тиристорний (різниця відчутна відразу). Інший варіант: поставити на всі світильники якісні баласти. Адже не секрет, що дешева китайська продукція -- неякісна: економлять на всьому (світильники -- не вийняток). Тому не сподівайтесь, що у світильнику з галогенними лампами за 20 у.о. буде нормальний блок живлення. Таким чином, беремо кількість світильників, які є в домі, множимо мінімум на 10-20 ЄВРО (без вартості робіт) -- оце і є те, чого бракує для щастя. А для тих, хто ще не визначився із стабілізатором, ще раз рекомендую приглянути тиристорні. У них найкраща ціна/якість всьго пять ступеньок, а точність регулювання 2В. Якщо спотворення синусоїди не критичне (немає дорогущої хай-файної апаратури або ж вона заживлена від ББЖ) -- тоді це саме те що треба. Найідеальнішим буде звичайно ж СФН. Він не лише вирівняє напругу, але й відновить фазу чи ноль при потребі.

Пост скиптум. Нова тенденція на ринку інсталяцій передбачає окремий контур для освітлення і апаратури класу Hi-Fi, який підключають до онлайнового ББЖ (блоку безперебійного живлення або іншими словами акумуляторної системи). Це дорого, але надійно. Плюсом є також те, що при пропаданні струму -- освітлювальні прилади ще деякий час працюватимуть від акумуляторів.

Пост пост скиптум. Вам напевно показували в магазині фокус: під'єднували до симісторного стабілізатора лампу розжарювання, крутили латером, імітуючи скачки напруги і, о диво, лампа не моргала, а вдома -- навпаки. Справа в тому, що лампа розжарювання -- це активне навантаження, отже, немає розсинхронізації струму і напруги (косинус фі рівний одиниці) і якщо схему стабілізатора виконано правильно (він перемикається в точці нуля) -- моргання не буде, але варто підключити будь-який світильник з малесеньким трансформатором всередині, блок живлення чи холодильник -- відразу ситуація змінюється, з'являється розсинхронізація і блимання лампи. Висновок -- перед покупкою дорогого прилада його потрібно випробувати у себе на об'єкті й довіряти виключно своїм очам.

Відкрити домашню сторінку

Для консультацій: Dr.Stab@stab.lviv.ua ICQ: 322293894, моб. тел. 050 555 96 01; 067 67 530 67 Святослав
©, 2010, «Dr.Stab» Передрук й поширення без згоди власника веб-сторінки заборонено